Дорогоцінне каміння

 

Дорогоцінне каміння – виняткові за своєю красою і рідкістю природні мінерали. Вони достатньо пружні, отож використовуються для оздоби ювелірних виробів. Алмаз, смарагд, рубін, сапфір та опал – все вони відповідають цьому описові. Світло відбивається та переломлюється у мінералах, створюючи насичені кольори рубіна та смарагду, а також «полум’я» алмаза. Колір, полум’я і блиск з`являються, як правило, тільки при майстерному гранування та шліфування. Вагу дорогоцінного каміння оцінюють у каратах, що дорівнює 0,2 г. Його не слід плутати з каратом, що використовується для визначення якості золота.

БЕРИЛ

Найважливіші різновиди дорогоцінного каміння – смарагд та аквамарин – розроблялися століттями. Єгипетські смарагдові копальні датуються 1650 р. до н.е. Прекрасно сформовані гексагональні кристали берилу можна побачити в пегматитах і сланцях у Бразилії, в колишньому СРСР та багатьох інших країнах.

СМАРАГДИ

Найгарніші смарагди, наприклад, ті що прикрашають Британську Корону, були знайдені в Колумбії. Вони бувають у жилах з кальцитом та піритом. Бездоганні смарагди – велика рідкість, більшість кристалів має невеличкі вади, мінеральні включення. На перший погляд може здатися, що це зменшує цінність каменів, насправді ж вони є вирішальним критерієм при встановленні їхнього природного походження.


Гранований смарагд

КОЛЬОРИ БЕРИЛУ

Чистий берил – безбарвний. Колір дорогоцінних каменів зумовлений домішками, такими, як марганець, що створює рожевий колір манганіту. Блакитні з зеленим відтінком кристали аквамарина часто піддають тепловій обробці для утворення більш насиченого блакитного кольору.

Жовтий геліодор

Зеленуватий геліодор

 

Рожевий морганіт

 

АЛМАЗ

Назва «алмаз» походить від грецького слова «almas», що означає «нескорений». Він найтвердіший з усіх відомих мінералів. Алмаз славиться своїм постійним вогняним блиском. Якість алмазів визначається їх кольором, чистотою, грануванням, а також вагою у каратах, широкою відомою як «чотири С».

Копальня Кімберлі (Південна Африка)

СКАРБИ В ГРАВІЮ

До1870 року алмази знаходили лише у вигляді кристалів або їх фрагментів у річковому гравію, переважно в Індії або Бразилії. У кінці ХІХ ст.. перша знахідка алмазоносного гравію, а згодом кімберліту зробила Південну Африку головним постачальником алмазів.

АЛМАЗИ В ПОРОДІ

Кімберліт – це материнська порода для більшості алмазів. Їхня назва походить від Кімберлі, що у Південній Африці. Ця шахта закладена в жерлі вулкана, корені якого сягають 100-200 миль земної кори.

БАГАТОБАРНІ АЛМАЗИ

Колір алмазів коливається від безбарвного через жовтий та коричневий до рожевого, зеленого та блакитного. Червоні алмази трапляються дуже рідко .щоб виставити каміння у найкращому вигляді, гранувальники протягом століть надавали алмазам плоскогранної форми та форми троянди, пізніше – діаманта, що випромінює притаманний їм полум’яний блиск.

ДІАМАНТ «КОХІНУР»

Цей відомий індійський діамант носила королева Англії Марія. У 1850 році його подарували королеві Вікторії.

КОРУНД

Краса рубіна та сапфіра пояснюється багатством та насиченістю їх кольорів. Обидва камені – різновид корунду, який у чистому вигляді безбарвний. Невеличкі кількості хрому надають червоного кольору рубінові, а домішки заліза та титану відповідають за блакитні, жовті та зелені кольори сапфірів.

ЗІРЧАСТИЙ САПФІР

Деякі камені містять дуже дрібні голкоподібні кристали, зорієнтовані в трьох напрямках. Відповідна обробка веде до утворення зірчастих рубінів або зірчастих сапфірів.

КРИСТАЛ РУБІНА

Відомий як рубін Едварда, цей кристал характеризується винятковою якістю і важить 162 карати. Напевно він походить з відомого родовища дорогоцінних каменів у Могоку (Бірма).

ДЖЕРЕЛА ДОБУВАННЯ ДОРОГОЦІННИХ МЕТАЛІВ

Австралія – найбагатше джерело блакитного та жовтого сапфірів, рубіни видобувають переважно у Бірмі, Таїланді та Центральній Африці. Багатий на дорогоцінне каміння гравій Шрі-Ланки щонайменше 2 тис. років був джерелом виняткового блакитного та рожевого сапфірів.

Огранений рубін

Блакитний сапфір

Безбарвний сапфір

Рожевий сапфір

ОПАЛ

Назва «опал» ймовірно походить від санскритського слова «upala», що означає «дорогоцінний камінь». Опали, які використовували римляни для виготовлення коштовностей, постачали не з Індії, а з Чехословаччини. В XVI ст.. опал завезли в Європу з Центральної Америки. Лише після 1870 р. Австралія почала домінувати на світовому ринку опала.

ПОХОДЖЕННЯ ОПАЛА

Більшість опалів утворюється тривалий період в осадочних породах, як цей зразок з Австралії. У Мексиці та Чехословаччині опали виникли в газових пустотах вулканічних порід. Опали гранують у формі кабошонів, але прожилки в осадочних породах, як правило, тоненькі, і їхні шматочки можуть приклеїтися до онікса або скла, внаслідок чого утворюються дублети. Такі камені можуть крім того збільшитися за допомогою шапки чистого кварцу з утворенням триплетів.

ДОБУВАННЯ ОПАЛА В АВСТРАЛІЇ

Опал використовується не лише в ювелірній промисловості, а й у виробництві абразивних та ізоляційних матеріалів.

КОЛІРНА ГАМА ОПАЛА

Дивна блакитна, зелена, жовта та червона іризація благородного опала – наслідок відбиття та розсіювання світла від атомів кремнезему всередині мінералу. Вони відрізняються від основного кольору «тіла» яке може бути ясним, чистим, як водяного опала, молочним, як білого, або сірим чи чорним, як найблагороднішого опала.

Іризуючі чорні опали

Білий опал

Молочний опал

ВОГНЯНИЙ ОПАЛ

Найкращий вогняний опал походить з Мексики та Туреччини. Його обточують гранями. Він дуже ціниться за свій насичений колір та іризацію.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Реклама
Реклама
Актуальная информация купить квартиру в москве речной вокзал тут.